Ezrek bukták el a lakásbiztosításukat éppen a tűzvész előtt

2025. január 13. 21:40

Küszöbön egy újabb ingatlanválság?

2025. január 13. 21:40

Los Angeles-i lakástulajdonosok ezreit ejtették el a biztosítók éppen a Los Angeles-i tűzvészt nem sokkal megelőzően – számolt be róla a CBS. A portál szerint a tűz által elpusztítitt Los Angeles-i városrész Pacific Palisades lakói valódi „biztosítási rémálmot” élnek át.

A városrészben ugyanis körülbelül 1600 biztosítási kötvényt ejtett a State Farm nevű bizotsítási vállalat júliusban, közölte Michael Soller, a kaliforniai biztosítási osztály szóvivője a CBS-szel.  A portál azt is kiderítette, hogy a State Farm további több mint 2000 kötvényt ejtett két másik Los Angeles-i területen is. 

Kaliforniában a State Farm tavaly közölte, hogy 72 ezer ház és lakás biztosítását szünteti meg az államban. A San Francisco Chronicle elemzése szerint

2019 óta több mint 100 ezer kaliforniai veszítette el a biztosítását.

A CBS- nek küldött e-mailben a vállalat azt írta: „Első számú prioritásunk jelenleg a tüzek által érintett ügyfeleink, ügynökeink és alkalmazottaink biztonsága, valamint ügyfeleink segítése a tragédia közepette”.

Nem a State Farm volt az egyetlen biztosító vállalat, amely jelentős számú biztosítási kötvényt ejtett az elmúlt időszakban olyan területeken, amelyek ki vannak téve az esetleges erődtüzeknek. A CBS szerint ennek eredményeként a Pacific Palisades-i lakástulajdonosok egyre nagyobb arányban a kaliforniai Fair Access to Insurance Requirements Plan, azaz FAIR-tervhez csatlakoztak, vagy teljesen lemondtak a biztosításukról.

A Fair Access to Insurance Requirement-terveket az 1960-as években hozták létre, hogy biztosítást tegyenek elérhetővé azokon a területeken, amelyek szokatlanul nagymértékben ki vannak téve olyan kockázatoknak, amelyekre nincs ráhatásuk. Ezek a tervek olyan biztosítási poolok, azaz állományegyesítések, amelyek vagyonbiztosítást értékesítenek azoknak az embereknek, akik az önkéntes piacon nem tudnak fedezetet szerezni. A FAIR-terv biztosításai többe kerülhetnek, mint a magánbiztosítások, de kevesebb fedezetet nyújthatnak, viszont biztosítási védelmet nyújtanak ott, ahol egyébként semmilyen más lehetőség nincs. 

A Palisades Fire az Egyesült Államok eddigi legköltségesebb erdőtüze lehet a megsemmisült épületek száma és értéke miatt, mivel az épületek az ország legdrágább otthonai közé tartoznak. A környék 9000 lakóegységének átlagértéke 3,1 millió dollár – az ATTOM Data ingatlanpiaci adatszolgáltató cég szerint.

A Los Angeles-i tüzek nemcsak a lakástulajdonosok számára jelentenek személyesen és anyagilag is katasztrófát de a szakértők szerint valószínűleg

további nyomás alá helyezik az Egyesült Államok amúgy is törékeny biztosítási piacára.

Ez a probléma túlmutat Kalifornián, hasonló problémákkal szembesülnek a lakástulajdonosok Floridában, Louisianában és más államokban is. „Figyelni fogjuk, hogy a remegő lakásbiztosítási piac összeomlása felgyorsul-e a további sokk után” – írta Sheldon Whitehouse szenátor, szenátus költségvetési bizottságának tagja csütörtökön az X-en.

Nyitókép: Jason Ryan / NurPhoto / NurPhoto via AFP

***

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nimril
2025. január 14. 19:29
A biztosítónál és a banknál nincs gusztustalanabb intézmény. A végén mindig ők járnak jól, a károsult meg kap egy nagy lófaszt a seggébe. Számomra azért ez az egész ügy több, mint gyanús.
Amon-Li-Sa
2025. január 14. 16:57
Állítólag Palisades területe a legideálisabb Los Angeles környékén egy /vagy több/ "15 perces város" építésére. Érdemes rákeresni a kaliforniai kormányzó tv-nyilatkozatára - ha jól emlékszem, a FOX11-en - , ugrál, táncikál és fülig érő szájjal vigyorog, miközben a károkról beszél.
Tboyka
2025. január 14. 14:17
Hát az utóbbi napok történéseiből okulva, a biztosító társaság vezetői ne nagyon sétáljanak vagy vacsorázzanak New York - ban. De szerintem Los Angeles - ben sem.
salmonella
2025. január 14. 06:56
A biztosítók kivétel nélkül mind szélhámos pénzhajhász banda. Ráadásul törvény garantálja a pénzszivattyúzást, lásd a kötelezőt. Ahogy megyek felfelé a bónusz besoroláson, annál többet fizetek. Ráadásul már elmaszatolták a felelősségvállalást, mert balesetnél a vétlen kárát sem térítik meg teljesen. (Csak emlékeztetőül: valaha B15-ig ment a bónusz, aztán egyszer csak B10-nél megálltak). Az áremelésre pedig az a válasz, hogy sok a baleset, nagy a kockázat. De aki évtizedek óta igazolhatóan nem okozott balesetet, azt miért büntetik? Az árképzésük alapján pedig egyértelműen kartelleznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!